GÜZ   KONAĞIMIZIN   TARİHÇESİ

Başlangıçta Vakt-i SufiZen  ismiyle   insanların Ruh,Zihin ve Beden bütünlüğüne yönelik  yolculuklarına rehberlik çalışmaları sunmak üzere  satın alınmıştır. Bazı ilave ve restorasyon çalışmalarıyla şimdiki haliyle köyümüze ve camiamıza bir değer kazandırdığımızı düşündüğümüz bu yerleşke   “Güz Konağı” ismi altında yoğun istek üzerine kapılarını  Konaklama  ve Restaurant  hizmetleriyle bu güzellikten faydalanmak isteyen herkese açmaktadır. Aynı zamanda Güzin Balçık ile rehberlik hizmetleri de devam edecek olan bu konak 1893 harbinden sonra inşa edilmiştir.

O  zamanki Rusya /Batum’dan göçen göçmenlerin bir kısmının buralara kadar gelerek, oradaki  doğaya  Kafkaslara benzeyen bir bölge olan Fevziye ve Şükriye köyü civarına yerleşmesinden sonra yapılmıştır. Göçmenler kendi Anayurt’larına  benzer doğayı  yani Doğu Karadeniz ve Kafkas ortamını burada bulmuşlardır.  Bu evin son derecede stratejik bir önemi vardır.  Tepede  en uç noktaya çıkıldığında gelen  ve giden araçlar çok uzaktan kontrol edilebilmektedir.
Zamanında yolu dahi olmayan  bu yapıya bir defa öküz arabası ile çıkılabildiği söylenmektedir.

Harman yeri olarak kullanılan ön bahçe ve diğer arazi imkanları en  verimli bir şekilde değerlendirilmiş.  Burada oturanlar ipek kozacılığı yapmaktaymışlar. Bu  nedenle de yapı civarında dut ağaçları dikmişler.
Yapı 1893 senesinde Hasan Birkan ve Eyüp Birkan tarafından yapılmıştır. Üst kat oturma alanı olup ,alt kat hayvan barınağı olarak kullanılmış. 1999 yılında Birsen Şahingür_-Nurhan Şahingür  mülkiyetine Davut Birkan satışından geçmiştir. Daha Sonra Güzin Balçık mülkiyetine   Birsen Şahingür satşından geçmiştir.

İlk halinden dönüşüm sürecinde öncelikle yolu ,bahçe duvarları ve evin restorasyonu aslına sadık kalınarak  yaptırılmıştır. Yanındaki arazinin de satın alınmasıyla  yerleşkenin arazisi 2 dönüme yükseltilmiştir. Arazinin tamamı  20 Azeri işçinin emeğiyle taş duvar ile çevrilmiş olup ahşap yapılar enprenye edilmiştir. Eski halinde hayvan barınağı olan alt kat el emeğiyle taş yapı salon haline getirilmiş  üst katta mutfak ve odalar konaklamaya hizmet eden yatak odaları haline dönüştürülmüştür. Her odaya ait  banyo ilavesi yapılmıştır. Çevre düzenlemesiyle huzur veren doğal ortam korunmuş,  arazi içine PH 7.6 değerinde içme suyu ihtiva eden su kanalları ilave edilmiştir.

 Eskiye dair  erzak sandığı ve başkaca eşyalar  muhafaza edimiştir.